Adrián has logged 376 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Long

Mr. Long

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
30
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hand

The Hand

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry