Adrián has logged 81 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suzaku

Suzaku

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry