Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
✿ hailey ✿

✿ hailey ✿

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for ✿ hailey ✿
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • ✿ hailey ✿’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery 2022

    ★★★★ Watched 31 Jan 2023

    nobody does it like benoit blanc

  • American Pie Presents: The Naked Mile

    American Pie Presents: The Naked Mile 2006

    ½ Watched 14 Jan 2023 2

    first watch of the year!

  • The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas 1993

    ★★★★ Watched 25 Dec 2022

    a christmas tradition!

  • Emily the Criminal

    Emily the Criminal 2022

    ★★★ Watched 12 Dec 2022

    aubrey plaza can do no wrong ever

  • Bones and All

    Bones and All 2022

    ★★★★ Watched 04 Dec 2022

    hot summer nights but a LOT more cannibalism and a lot less cannabis

  • Spencer

    Spencer 2021

    ★★★½ Watched 03 Dec 2022

    the score absolutely carried. jonny never misses!

  • Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

    Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story 2022

    ★★½ Watched 01 Dec 2022

    both netflix and ryan murphy need to be stopped

  • The Menu

    The Menu 2022

    ★★★½ Watched 23 Nov 2022

    i NEED to see the roy family attend that restaurant

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever 2022

    ★★★½ Watched 19 Nov 2022

    the way that i’ve seen the post credit scene a thousand times and still cry

  • Life

    Life 2017

    ★★ Watched 13 Nov 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    no way they named bro calvin

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone 2001

    ★★★★½ Watched 05 Nov 2022

    gotta love the christmas season!!!

  • Barbarian

    Barbarian 2022

    ★★★★ Watched 31 Oct 2022

    the amount of times my jaw dropped

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 26

Review Tags

23
  • the cinematography <3
  • netflix
  • hbo max
  • yeah i cried
  • amazing soundtrack/score alert!
  • disney+
  • amazon prime
  • in theater
  • youtube
  • soap2day
  • dvd
  • imax
  • kanopy
  • on demand
  • apple tv
  • drive-in theater
  • in class?
  • hulu
  • 3d
  • live singalong?!
  • premiere
  • short of the week
  • starz
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.