Sort by

henrique has logged 83 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Monster in Paris

A Monster in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
And Then the Bear

And Then the Bear

2019
×
Edit this entry  
30
Toto

Toto

2020
×
Edit this entry  
30
Passenger

Passenger

2019
×
Edit this entry  
30
Electric Swan

Electric Swan

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
White Echo

White Echo

2019
×
Edit this entry  
30
The Distance Between Us and the Sky

The Distance Between Us and the Sky

2019
×
Edit this entry  
30
Marooned

Marooned

2019
×
Edit this entry  
30
Bird Karma

Bird Karma

2018
×
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cats Don't Dance

Cats Don't Dance

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bruno Aleixo's Film

Bruno Aleixo's Film

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Edit this entry  
20
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
20
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Edit this entry  
19
Someone's Gaze

Someone's Gaze

2013
×
Read prior review Edit this entry  
19
Best Friend

Best Friend

2018
×
Edit this entry  
19
Albatross Soup

Albatross Soup

2018
×
Edit this entry  
19
Balance

Balance

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pay Day

Pay Day

1922
×
Read the review Edit this entry  
19
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
15
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
Edit this entry