Sort by

henrique has logged 69 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The First Time

The First Time

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hair

Hair

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wizards of Waverly Place: The Movie

Wizards of Waverly Place: The Movie

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nexus

Nexus

2020
×
Edit this entry  
24
Jack of the Red Hearts

Jack of the Red Hearts

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rampage

Rampage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Technoboss

Technoboss

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wanted

Wanted

2019
×
Edit this entry  
13
Solum

Solum

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wanted

Wanted

2019
×
Edit this entry  
13
Siren Snubbed

Siren Snubbed

2020
×
Edit this entry  
13
Adapt

Adapt

2020
×
Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry