Sort by

henrique has logged 57 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
New York New York

New York New York

2020
×
Edit this entry  
26
Waiting

Waiting

2020
×
Edit this entry  
26
Not Alone in Here

Not Alone in Here

2020
×
Edit this entry  
25
Shadowed

Shadowed

2020
×
Edit this entry  
25
Coming Out

Coming Out

2020
×
Edit this entry  
25
Wake Up

Wake Up

2020
×
Edit this entry  
24
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Was Trying to Contact Aliens

John Was Trying to Contact Aliens

2020
×
Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
End of Watch

End of Watch

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Endless

Endless

2020
×
Edit this entry  
16
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Magic Camp

Magic Camp

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Howard

Howard

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Salt

Salt

2017
×
Edit this entry  
09
Absence

Absence

2015
×
Edit this entry  
09
Dawn of the Deaf

Dawn of the Deaf

2016
×
Edit this entry  
08
Meet the Malawas

Meet the Malawas

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Work It

Work It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry