• Dune

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • Athlete A

  • AKA Jane Roe

  • The Half of It

  • A Secret Love

  • The Last Dance

  • Nobody Knows I'm Here

  • Unorthodox

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • All the Bright Places

  • Lost Girls

  • Disclosure

  • Horse Girl

  • Shirley

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Crip Camp: A Disability Revolution

  • Miss Americana

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Little Women

  • 1917

  • Dark Waters

  • Fractured

  • Between Two Ferns: The Movie

  • Unbelievable

  • Tall Girl

    ★★★★★

  • Downton Abbey

  • Knives Out

    ★★½

  • The Platform

  • Pure

  • The Laundromat

    ★★½

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Tell Me Who I Am

  • Judy

  • Ad Astra

  • It Chapter Two

  • Otherhood

  • Ready or Not

  • The Lion King

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★

  • Wine Country

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Only

  • Circus of Books

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • The Silence

  • Quicksand

  • The Dirt

  • Us

    ★★★★½

  • Dumbo

    ★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Leaving Neverland

  • Triple Frontier

    ★★★

  • Isn't It Romantic

  • Greener Grass

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • Paradise Hills

  • The Great Hack

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

  • Ms. Purple

  • Hail Satan?

  • I Am Mother

    ★★★★

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley