Hunter has logged 59 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Life of the World to Come

The Life of the World to Come

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Men

Little Men

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Avengers

The Avengers

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry