Sort by

Harry has logged 196 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
God on Trial

God on Trial

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Am Sam

I Am Sam

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
It

It

1990
×
★★
Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★
Edit this entry