Sort by

Michael has logged 33 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dark Suns

Dark Suns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry