Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Satantango

Satantango

1994
×
Read the review Edit this entry  
12
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Piano

The Piano

1993
×
Edit this entry  
10
Taylor Tomlinson: Look at You

Taylor Tomlinson: Look at You

2022
×
Edit this entry  
10
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Them All and Come Back Alone

Kill Them All and Come Back Alone

1968
×
Edit this entry  
25
Lord, Let Me Die but Not Die Out

Lord, Let Me Die but Not Die Out

1970
×
Edit this entry  
24
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Silver Skates

Silver Skates

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Audition

The Audition

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry