Sort by

Chance has logged 176 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hitler's Madman

Hitler's Madman

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sounder

Sounder

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Atlantis: The Lost Continent

Atlantis: The Lost Continent

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Atlas

Atlas

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hercules, Samson & Ulysses

Hercules, Samson & Ulysses

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Church

Mr. Church

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Drive, He Said

Drive, He Said

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry