Sort by

Chance has logged 266 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Limite

Limite

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burn!

Burn!

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Westerner

The Westerner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Endangered Species

Endangered Species

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stargate

Stargate

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boys Next Door

The Boys Next Door

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Connection

The Connection

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Skyscraper

Skyscraper

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Undefeated

The Undefeated

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Diva

Diva

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The House That Cried Murder

The House That Cried Murder

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Horror Hospital

Horror Hospital

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry