Jamie has logged 256 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Zulu

Zulu

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Octopussy

Octopussy

1983
×
★½
Edit this entry  
26
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★½
Edit this entry  
19
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Edit this entry  
17
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Battleship

Battleship

2012
×
½
Read prior review Edit this entry  
05
Vehicle 19

Vehicle 19

2013
×
★★
Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Cold Light of Day

The Cold Light of Day

2012
×
★½
Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★½
Edit this entry  
21
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★½
Edit this entry  
16
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
02
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
War and Peace

War and Peace

1956
×
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monty Python's Flying Circus - Graham Chapman's Personal Best

Monty Python's Flying Circus - Graham Chapman's Personal Best

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Monty Python's Flying Circus - Eric Idle's Personal Best

Monty Python's Flying Circus - Eric Idle's Personal Best

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry