Jamie has logged 36 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Lesbian Vampire Killers

Lesbian Vampire Killers

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Riddick

Riddick

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jonah Hex

Jonah Hex

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
House of Bones

House of Bones

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
05
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pi

Pi

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
Read the review Edit this entry  
03
Blitz

Blitz

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
03
A Field in England

A Field in England

2013
×
★½
Read the review Edit this entry