hugo has logged 43 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Son of Batman

Son of Batman

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Legend

Legend

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Edit this entry  
20
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Edit this entry  
09
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Point Break

Point Break

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry