• Breathless

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Pickpocket

    ★★

  • North by Northwest

    ★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • The Magician

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • The Killing

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★

  • Killer's Kiss

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • La Strada

    ★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★

  • The War of the Worlds

    ★★

  • Fear and Desire

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • The Young and the Damned

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Jour de Fête

    ★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★

  • Detour

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • Phantom of the Opera

    ★★

  • Casablanca

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★

  • City Lights

    ★★★

  • Morocco

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★

  • The Kid

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★