Sort by

Andrew has logged 491 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★
Edit this entry  
31
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
28
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Game Over

Game Over

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Jones

Love Jones

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
01
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★½
Edit this entry  
29
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
La Notte

La Notte

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jade

Jade

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fright Night

Fright Night

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry