Rashid has logged 85 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Edit this entry  
29
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Christine

Christine

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hook

Hook

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
21
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
18
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hachi-ko

Hachi-ko

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry