humzaagha has logged 256 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tiptoes

Tiptoes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★½
Edit this entry  
31
Wanda

Wanda

1970
×
★★
Edit this entry  
31
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry