hunterjames has logged 426 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Frownland

Frownland

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Speed Kills

Speed Kills

2018
×
½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Mary

Mary

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry