Sort by

dio has logged 48 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yes

Yes

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★½
Edit this entry  
17
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Date and Switch

Date and Switch

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaks of Nature

Freaks of Nature

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Kids

Good Kids

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Minutemen

Minutemen

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry