Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
andre

andre

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for andre
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • andre’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • They/Them

    They/Them 2022

    ★ Watched by andre 07 Aug 2022

    them singing a pink song like they’re in the fucking glee club BE SERIOUS

  • Not Okay

    Not Okay 2022

    ★★★ Watched by andre 07 Aug 2022

    evan hansen if he slayed

  • You Can Live Forever

    You Can Live Forever 2022

    ★★★½ Watched by andre 19 Jul 2022

    [cue false god by taylor swift]

  • Z-O-M-B-I-E-S 3

    Z-O-M-B-I-E-S 3 2022

    ★★½ Watched by andre 17 Jul 2022

    he loves her to the end of the universe 😭

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth 2022

    ★★★★ Watched by andre 22 Jun 2022

    cooper raiff the man that you are

  • Angèle

    Angèle 2021

    ★★★★ Watched by andre 07 Jun 2022

    i bawled my eyes out to ta reine

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by andre 22 May 2022

    i’m inconsolable, actually. i’m gonna need 3 to 5 business days to digest this movie… but it was perfect

  • Crush

    Crush 2022

    ★★★ Watched by andre 29 Apr 2022

    auli’i and rowan’s chemistry omg blushing kicking my feet twirling my hair

  • Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies 2022

    Watched by andre 26 Apr 2022

    MOVIES LIKE THIS… movies that will stand the test of time. movies that will be used in a cultural exchange between humans and aliens in the year 3987 to bring forth peace between intergalactic species

  • X

    X 2022

    ★★★★½ Rewatched by andre 14 Apr 2022

    i mean who hasn’t been horny enough to kill people right

  • Halloween II

    Halloween II 2009

    ★★★★ Watched by andre 06 Apr 2022

    the girls that get it, get it

  • Haunt

    Haunt 2019

    ★★★½ Watched by andre 30 Mar 2022

    harper is such a good final girl omg

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 17

Review Tags

1
  • film festival
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.