Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Branagh Theatre Live: Romeo and Juliet

Branagh Theatre Live: Romeo and Juliet

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★
Edit this entry  
02
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Edit this entry