Sam has logged 251 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
mother!

mother!

2017
×
★½
Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★½
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Edit this entry  
29
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★
Edit this entry