Sam has logged 29 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
26
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gerry

Gerry

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Read the review Edit this entry  
19
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Birth

Birth

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry