Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ray

Ray

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Ray
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Ray’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Color Purple

    The Color Purple 1985

    Watched by Ray 20 May 2022

    Had to watch this for my Sociology class

  • Dogtown 2

    Dogtown 2 2022

    ½ Watched by Ray 17 May 2022

    "Welcome to Dog Town. The funniest and friendliest place ever! Dog town is full of cute little animals..."

    LONG SILENCE AND CLOSE UP OF BUCKET

  • Hostel

    Hostel 2005

    ★★½ Watched by Ray 15 May 2022

    EuroTrip + Torture Porn = Hostel

  • Scream: Legacy

    Scream: Legacy 2022

    ★★ Watched by Ray 11 May 2022

    This was okay, but I'm probably going to forget I watched this in an hour.

  • Made

    Made 2001

    ★★★★ Watched by Ray 09 May 2022

    Jon Favreau and Vince Vaughn are an incredible dynamic duo.

  • London Fields

    London Fields 2018

    ½ Watched by Ray 08 May 2022

    Who the hell writes their book in Vacer Sans!?

  • Marmaduke

    Marmaduke 2022

    ½ Watched by Ray 06 May 2022

    😔

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★½ Watched by Ray 05 May 2022

    Sam Raimi always delivers

  • The Lego Movie

    The Lego Movie 2014

    ★★★★★ Rewatched by Ray 04 May 2022

    I'm doing my Topic Proposal on this.

  • In Space with Markiplier

    In Space with Markiplier 2022

    ★★★★★ Rewatched by Ray 02 May 2022

    If I had a nickel for every 2022 multiverse film to make me cry I would have 2 nickels...which isn't a lot, but it's weird it happened twice.

  • Corrective Measures

    Corrective Measures 2022

    ★½ Watched by Ray 29 Apr 2022

    RIP Australia. They didn't even make it past 5 minutes.

  • 365 Days: This Day

    365 Days: This Day 2022

    ½ Watched by Ray 28 Apr 2022

    HOW IS THIS WORSE THAN THE FIRST ONE!?!?!?

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 37

Review Tags

17
  • star wars
  • short
  • dc
  • 2020
  • batman
  • animated
  • anime
  • documentary
  • rian johnson
  • superhero
  • channel101
  • comic book
  • dceu
  • epic
  • fan film
  • mockumentary
  • student film
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro