Elphie has logged 55 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
X: The Movie

X: The Movie

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Tarkovsky's Andrei Rublev: A Journey

Tarkovsky's Andrei Rublev: A Journey

2018
×
Edit this entry  
26
The Three Andreis

The Three Andreis

1966
×
Edit this entry  
26
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Edit this entry  
21
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★½
Edit this entry  
19
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drácula

Drácula

1931
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Lugosi: The Dark Prince

Lugosi: The Dark Prince

2006
×
Edit this entry  
18
The Road to Dracula

The Road to Dracula

1999
×
Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1952
×
★★★½
Edit this entry  
17
Asylum

Asylum

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gamera vs. Gyaos

Gamera vs. Gyaos

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dracula: Reborn

Dracula: Reborn

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Evil of Dracula

Evil of Dracula

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula 3D

Dracula 3D

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Edit this entry  
06
Pieces

Pieces

1982
×
★★★
Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Lust for Dracula

Lust for Dracula

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho IV – The Beginning

Psycho IV – The Beginning

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★
Edit this entry  
03
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dracula: Pages from a Virgin's Diary

Dracula: Pages from a Virgin's Diary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry