Matt has logged 377 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marmaduke

Marmaduke

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of Games

House of Games

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Woodcock

Mr. Woodcock

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Catfight

Catfight

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Being There

Being There

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry