Sort by

Vishwas has logged 94 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glorious

Glorious

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Brownian Movement

Brownian Movement

2010
×
★★½
Edit this entry  
31
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
7:20 Once a Week

7:20 Once a Week

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Down by Love

Down by Love

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Fragments of Love

Fragments of Love

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Don't Look Down

Don't Look Down

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
The Roommate

The Roommate

2011
×
★★
Edit this entry  
28
Me Time

Me Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Samaritan

Samaritan

2022
×
★★
Edit this entry  
26
The Exterminating Angels

The Exterminating Angels

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
An Italian Romance

An Italian Romance

2004
×
★★½
Edit this entry  
26
9 Songs

9 Songs

2004
×
Edit this entry  
25
Dirty Sexy Saint

Dirty Sexy Saint

2019
×
Edit this entry  
25
Come Undone

Come Undone

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Bed

In Bed

2005
×
Edit this entry  
24
The Moderator

The Moderator

2022
×
★★
Edit this entry  
24
Biyak

Biyak

2022
×
★★
Edit this entry  
23
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Witch: Part 2. The Other One

The Witch: Part 2. The Other One

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Carter

Carter

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Rogue Agent

Rogue Agent

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Paradise Highway

Paradise Highway

2022
×
★★
Edit this entry  
15
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★½
Edit this entry