Sort by

iana has logged 54 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Belgica

Belgica

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Final Portrait

Final Portrait

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★½
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Blame

Blame

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Protagonists

The Protagonists

1999
×
★★
Read the review Edit this entry