Sort by

iana has logged 31 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
½
Edit this entry  
14
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Red Lights

Red Lights

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry