Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
iana

iana

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for iana
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • iana’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Aftersun

    Aftersun 2022

    ★★★½ Watched by iana 21 May 2022

    review for the skinny

  • Corsage

    Corsage 2022

    ★★★★ Watched by iana 20 May 2022

    love a period drama that doesn’t feel stuffy in the slightest. vicky krieps brings so much fun and levity

  • God's Creatures

    God's Creatures 2022

    ★★★ Watched by iana 19 May 2022

    very eerie atmosphere but idk how i feel about the story yet, need to think on it more. it ended and i was like “oh… that’s it?”

  • The Eight Mountains

    The Eight Mountains 2022

    ★★★½ Watched by iana 18 May 2022

    review for the playlist

  • Tchaikovsky’s Wife

    Tchaikovsky’s Wife 2022

    ★★½ Watched by iana 18 May 2022

    formally impressive but wasn’t taken by much else. so repetitive

  • Scarlet

    Scarlet 2022

    ★★★ Watched by iana 18 May 2022

    very charming but just wanted more! sadly can’t live up to martin eden for me

  • The Lake House

    The Lake House 2006

    ★★★½ Rewatched by iana 09 May 2022

    screaming crying throwing up

  • Escape Room: Tournament of Champions

    Escape Room: Tournament of Champions 2021

    ★★★ Watched by iana 07 May 2022

    i don’t care i love films about solving puzzles. it dates back to my obsession with the professor layton movie

  • Misery

    Misery 1990

    ★★★½ Watched by iana 09 Apr 2022

    is this every mum’s favourite movie

  • How to Train Your Dragon 2

    How to Train Your Dragon 2 2014

    ★★★★★ Rewatched by iana 05 Apr 2022

    best movie of all time argue with the wall

  • Drive My Car

    Drive My Car 2021

    ★★★★★ Rewatched by iana 28 Mar 2022

    the adapted screenplay oscar hurts so fucking much

  • Malignant

    Malignant 2021

    ★★★½ Watched by iana 18 Mar 2022

    omg you all weren’t lying this is bonkers

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 99

Review Tags

104
  • in theatres
  • netflix
  • mubi
  • with kelsey
  • glasgow film festival
  • blu-ray
  • with jay
  • glasgow film theatre
  • work
  • in cinemas
  • rabbit
  • flat viewing
  • with derek
  • dvd
  • muchadoaboutcinema
  • film class
  • the big keanu watch of 2019
  • amazon prime
  • press screening
  • cannes21
  • lff17
  • q&a
  • big luca marinelli watch of 2020
  • with kellie
  • with my dad
  • criterion channel
  • edinburgh film festival
  • film4
  • getreelmovies
  • cannes
  • filmstruck
  • lff18
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro