Sort by

Ian has logged 42 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The 5,000 Fingers of Dr. T.

The 5,000 Fingers of Dr. T.

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jeremy

Jeremy

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Edit this entry