2020

gina gina’s year in review

Highest rated films

  • Soul

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 224 Films watched
  • 18.7 Average per month
  • 4.3 Average per week

Milestones

First Film

Beautiful Boy

Apr 22

Most Watched

Little Women

 15 times

10 Things I Hate About You

6 times

Beautiful Boy

5 times

Lady Bird

5 times

Midsommar

4 times

Last Film

Minari

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
134 films
Romance
69 films
Comedy
69 films
Adventure
43 films
Thriller
39 films
Fantasy
33 films
Horror
31 films
Sci Fi
29 films
Action
28 films
Mystery
25 films
USA
202 films
UK
25 films
France
11 films
Germany
6 films
Australia
5 films
Sweden
4 films
Canada
4 films
South Korea
3 films
Japan
3 films
New Zealand
3 films
English
214 films
French
46 films
German
9 films
Italian
9 films
Spanish
9 films
Japanese
7 films
Swedish
5 films
Portuguese
5 films
Korean
5 films
Russian
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 205 Added 638

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

gina’s most liked review

Thirteen

Thirteen

★★★★½

effy stonem would eat this shit up

More reviews

gina’s most liked list

Se7en
What We Do in the Shadows
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

films i have on dvd

yeah,, i have too many i know. pretty sure this isn't all of them either but i'll add as i remember

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Butcher's Hill
Average weighted rating:

2.3

Films gina watched in 2020

  • Minari
  • Nomadland
  • The Midnight Sky
  • Thoroughbreds
  • The Island
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Fifty Shades of Grey
  • Soul
  • Little Women
  • Wonder Woman 1984
  • Phantom Thread
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Funny Girl
  • Little Women
  • Little Women
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Little Women
  • The Croods: A New Age
  • ariana grande: excuse me, i love you
  • Thirteen
  • Love Actually
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Cam
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Bling Ring
  • Little Women
  • Mank
  • Roald Dahl's The Witches
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Ammonite
  • Happiest Season
  • Carol
  • Jack and Jill
  • Moulin Rouge!
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • The Queen's Gambit
  • The Haunting of Hill House
  • Nativity!
  • The Virgin Suicides
  • Banana Fish
  • The Wolf of Wall Street
  • La La Land
  • To the Bone
  • The Haunting of Bly Manor
  • Good Will Hunting
  • The Princess and the Frog
  • Gretel & Hansel
  • Coffee & Kareem
  • Finding Nemo
  • Candyman
  • A Nightmare on Elm Street
  • Scream
  • Suspiria
  • Halloween
  • Misery
  • Midsommar
  • Wild Child
  • Beautiful Boy
  • mother!
  • Basic Instinct
  • Rebecca
  • La La Land
  • Toy Story of Terror!
  • Train to Busan
  • Happy Death Day 2U
  • Happy Death Day
  • Scream
  • The King
  • A Quiet Place
  • American Murder: The Family Next Door
  • The Strangers
  • Ready or Not
  • Hubie Halloween
  • Bill & Ted Face the Music
  • Carrie
  • It Follows
  • Coraline
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Neon Demon
  • Mean Girls 2
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Wuthering Heights
  • Little Women
  • The New Mutants
  • 10 Things I Hate About You
  • Toy Story of Terror!
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Don't Worry, Darling
  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • Dune
  • Pride & Prejudice
  • Ava
  • Little Women
  • Midsommar
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Cats
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • mid90s
  • Three Colors: White
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • Black Panther
  • Tenet
  • High School Musical
  • Dune
  • Romeo + Juliet
  • The Greatest Showman
  • A Trip to the Moon
  • 10 Things I Hate About You
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Chemical Hearts
  • It
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • The One and Only Ivan
  • The Avengers
  • Bao
  • Suspiria
  • Girl, Interrupted
  • Blue Velvet
  • Superbad
  • Little Women
  • The Platform
  • Inception
  • 10 Things I Hate About You
  • The Grand Budapest Hotel
  • Twilight
  • (500) Days of Summer
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • 10 Things I Hate About You
  • Shrek the Third
  • Shrek 2
  • Shrek
  • Yes, God, Yes
  • Fight Club
  • Parasite
  • Miss Stevens
  • Fighting with My Family
  • Carol
  • The Social Network
  • Stand by Me
  • Murder Mystery
  • Little Women
  • Violet & Daisy
  • Ammonite
  • Beautiful Boy
  • One Direction: This Is Us
  • 10 Things I Hate About You
  • Carol
  • Booksmart
  • Slender Man
  • The Handmaiden
  • Disobedience
  • Lady Bird
  • The Social Network
  • La La Land
  • Little Women
  • Lady Bird
  • Love & Other Drugs
  • My Neighbor Totoro
  • Artemis Fowl
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Sorry to Bother You
  • Fantastic Mr. Fox
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Lady Bird
  • On Chesil Beach
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Little Women
  • Suspiria
  • Beautiful Boy
  • Paradise Lost?
  • Widows
  • Lady Bird
  • Mamma Mia!
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • Lion
  • Little Women
  • Butcher's Hill
  • Clown
  • Lady Bird
  • Miss Stevens
  • Blue Is the Warmest Color
  • Midsommar
  • Little Women
  • Annabelle Comes Home
  • 10 Things I Hate About You
  • Little Women
  • A Bug's Life
  • The Great Gatsby

See all 224

World map

Highly rated films gina is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove
  • My First Summer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more