• The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★★

    So it's 500 Days of Summer but in Summer's POV

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

    Initially, I gave this a 1-star review because of some stuff I feel Marvel didn't give us and should have. Part of my initial impression was how the trailer kinda set us up for disappointment. Part of it was also how this movie just followed the most amazing Spider-Man movie yet.

    Also, there's this genre element that's a bit ... overdone? badly done? Yes, I get it. We're exploring genres now.

    But then one commentor on Letterboxd (yes, you) asked…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★★

    The person who started the Snyder Cut Movement must be feeling like a god right now!

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    that knife scene is one of the coolest moments in movie history

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★★

    Wow. Robert Pattinson's performance! He could have also played the Joker in a Batman movie!!!

  • Mulan

    Mulan

    ★★★

    My Asian Parents: You must bring honor to the family
    Me: Gets 97% on exam
    My Asian Parents: You failed to bring honor to the family

  • Love Actually

    Love Actually

    ★★★★★

    Hugh Grant + Professor Snape + King Speech + Taken Dude + Mr. Bean + Elizabeth Swann + Rick Grimes + The Hobbit + 12 Years a Slave Guy + Professor Trelawney + Davy Jones + Ferb!

  • We Bare Bears: The Movie

    We Bare Bears: The Movie

    ★★★★

    Goodbye We Bare Bears.
    Twas a jolly cute show.

  • Hannah Gadsby: Douglas

    Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

    Okay, now this one's a comedy. I loved it.

    The first one probably technically wasn't, but I loved it more.

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★★

    Feels like a movie from the early 2000s. In a good way.

  • Taylor Swift City of Lover Concert

    Taylor Swift City of Lover Concert

    ★★★★★

    Taylor is the CEO of singing live version of songs better than the studio version. lol

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    I AM NOT THE SAME DUDE AFTER WATCHING THIS FILM MAGNIFIQUE OUI OUI BAGUETTE 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭