Sort by

Ian has logged 113 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Due Date

Due Date

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An Innocent Man

An Innocent Man

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titanic

Titanic

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spice World

Spice World

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Murder by Decree

Murder by Decree

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Delinquents

The Delinquents

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Sin City

Sin City

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Criminally Insane

Criminally Insane

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry