Ian T. has logged 163 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nicholas and Alexandra

Nicholas and Alexandra

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Homefront

Homefront

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tamala 2010: A Punk Cat in Space

Tamala 2010: A Punk Cat in Space

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
16
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman

Batman

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Counselor

The Counselor

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rush

Rush

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry