Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Once

Once

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
Edit this entry  
09
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Candy

Candy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Evita

Evita

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Días de vinilo

Días de vinilo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Edit this entry  
28
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
After We Collided

After We Collided

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Perfect Man

The Perfect Man

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
Read the review Edit this entry