˗ˏˋiara azulˊˎ˗ has logged 51 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
17
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bloody Queens: Elizabeth and Mary

Bloody Queens: Elizabeth and Mary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Vincent

Vincent

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Get Me

You Get Me

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry