• Some Like It Hot

    ★★★★

  • Toss Me a Dime

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Touch of Evil

    ★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★

  • A Man Escaped

    ★★★½

  • The Red Balloon

    ★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • Sabrina

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★

  • Don't Ever Open That Door

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★

  • The Young and the Damned

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • La Terra Trema

    ★★★½

  • Rope

    ★★★

  • Germany Year Zero

    ★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★½

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★½

  • Grand Illusion

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Cameraman

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • Mother

  • Battleship Potemkin

  • The Gold Rush

    ★★

  • The Navigator

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Three Ages

    ★★★½

  • Nanook of the North

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

  • The Great Train Robbery