Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Support Your Local Contrarians

Support Your Local Contrarians

2021
×
Edit this entry  
16
FILTHY

FILTHY

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Popcorn

Popcorn

1991
×
Read the review Edit this entry  
12
Cracked Actor

Cracked Actor

1975
×
Edit this entry  
11
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Laura Palmer

Laura Palmer

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Great Choice

Great Choice

2017
×
Edit this entry  
05
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
Edit this entry  
04
Alan Resnick's Enterings

Alan Resnick's Enterings

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lad Goodbye

The Lad Goodbye

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
He Will Find A Way Inside

He Will Find A Way Inside

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Laura Hasn't Slept

Laura Hasn't Slept

2020
×
Edit this entry  
11
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
Petals

Petals

×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry