Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Badr

Badr

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Badr
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Badr’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road 2015

    ★★½ Watched by Badr 27 Apr 2022 2

    ماكس ميل غيبسون > ماكس توم هاردي

  • Three Colors: Red

    Three Colors: Red 1994

    ★★★★½ Watched by Badr 06 Apr 2022

    أن تُحب لغيرك ما تُحب لنفسك.

  • Three Colors: White

    Three Colors: White 1994

    ★★★½ Watched by Badr 05 Apr 2022

    أن تُعامِل كما تُريد أن تُعامل.

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue 1993

    ★★★★ Watched by Badr 03 Apr 2022 1

    أن تُظهر التماسك والواقع أنك تتألم.

  • Naked

    Naked 1993

    ★★★★½ Watched by Badr 29 Mar 2022

    يُخرج الحي من الميت.

  • First Reformed

    First Reformed 2017

    ★★★★½ Rewatched by Badr 26 Mar 2022

    "راجعت كل ما قيل، 
    ما كان ينبغي أن يُقال،
    وما كان ينبغي أن يُقال بكشلٍ مُختلف،
    ما كان ينبغي أن يُقال بشكل أفضل،
    أعلم أنهُ لا شيء يُمكن أن يتغير
    وأعلم أنه لا يوجد أمل."


    الألم الذي لا يوصف.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse 2019

    ★★★★★ Rewatched by Badr 26 Mar 2022

    العزلة والجنون، وجهان لعُملة واحدة.

  • The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

    The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale 2020

    Watched by Badr 26 Mar 2022

    ليست بكواليس، هذه معركة.

  • Night on Earth

    Night on Earth 1991

    ★★★★ Watched by Badr 25 Mar 2022

    ليش بس خمس قصص؟

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★ Watched by Badr 24 Mar 2022

    "لقد أضعتُ الكثير من الوقت في 
    ‏القلق بشأن ما يمكن أن يحدث بشكلٍ خاطئ ..
    ‏لكن ماحدث بشكل خاطئ، لم يكن أبداً
    ‏من الأشياء التي كنتُ قلقاً بشأنها."

    لن أزيد على بول توماس أندرسون:
    "The Worst Person in the World
    is the best movie in the world."

  • L'Eclisse

    L'Eclisse 1962

    ★★★★½ Watched by Badr 19 Mar 2022

    ليت شمسك ذوبت ذاك الجليد ..

  • Le Samouraï

    Le Samouraï 1967

    ★★★★½ Watched by Badr 16 Mar 2022

    بطل من نوع مُختلف.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 10

Review Tags

1
  • moath
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro