Sort by

Sam has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Case for Christ

The Case for Christ

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
Read the review Edit this entry  
26
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside 'Inside Llewyn Davis'

Inside 'Inside Llewyn Davis'

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Bernie

Bernie

2011
×
Read the review Edit this entry  
08
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
Read the review Edit this entry  
06
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Snatch

Snatch

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Repo Man

Repo Man

1984
×
Read the review Edit this entry  
02
Making Dazed

Making Dazed

2005
×
Read the review Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
Read the review Edit this entry  
21
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
Read the review Edit this entry