Sort by

Adam has logged 339 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rambo

Rambo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Junun

Junun

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★½
Edit this entry  
14
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
7 Chinese Brothers

7 Chinese Brothers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
21 Up South Africa: Mandela's Children

21 Up South Africa: Mandela's Children

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
18
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Born in the USSR: 7 Up

Born in the USSR: 7 Up

1991
×
★★½
Edit this entry  
10
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Burnt

Burnt

2015
×
Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Osama

Osama

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry