Sort by

IC Movies has logged 255 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tag

Tag

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Troy

Troy

2004
×
★★
Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Here Comes Garfield

Here Comes Garfield

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The After Party

The After Party

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Just Cause

Just Cause

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry