Sort by

IC Movies has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
½
Read prior review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Dragon Ball Z: Fusion Reborn

Dragon Ball Z: Fusion Reborn

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Trump vs the Illuminati

Trump vs the Illuminati

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Vendetta

Resident Evil: Vendetta

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Piece Episode of East Blue

One Piece Episode of East Blue

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Resident Evil: Damnation

Resident Evil: Damnation

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry