chay has logged 38 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightwatch

Nightwatch

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Deception

Deception

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pillow Book

The Pillow Book

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry