RSS feed for Ida Louise Betke Nielsen
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Nightfall

Nightfall

2016
×
Edit this entry  
17
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★½
Edit this entry  
13
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★½
Edit this entry  
08
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lonesome Cowboys

Lonesome Cowboys

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home

Home

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
16
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Neighbors

Neighbors

1920
×
Edit this entry  
10
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bully

Bully

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
01
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1960
×
Edit this entry  
01
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
On purge bébé

On purge bébé

1931
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
27
Liquid Crystals

Liquid Crystals

1978
×
Edit this entry  
27
Sea Urchins

Sea Urchins

1928
×
Edit this entry  
27
The Seahorse

The Seahorse

1934
×
Edit this entry  
27
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
Edit this entry  
27
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★½
Edit this entry  
25
Love Exists

Love Exists

1960
×
Edit this entry  
24
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Katzelmacher

Katzelmacher

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Barbara Rubin and the Exploding NY Underground

Barbara Rubin and the Exploding NY Underground

2018
×
Edit this entry  
22
Keep singing: a tribute to Jonas Mekas

Keep singing: a tribute to Jonas Mekas

2019
×
Edit this entry  
20
The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★½
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wings

Wings

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Golden Boat

The Golden Boat

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Earth

Earth

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
28
Destroy, She Said

Destroy, She Said

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Cook

The Cook

1918
×
★★★
Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry