Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Last Call for Istanbul

Last Call for Istanbul

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
25
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★
Edit this entry  
24
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
05
Afire

Afire

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Passages

Passages

2023
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tuileries

Tuileries

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
The Tailor of Panama

The Tailor of Panama

2001
×
★½
Edit this entry  
22
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
22
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
15
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
06
Other People's Children

Other People's Children

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Edit this entry  
09
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elemental

Elemental

2023
×
★½
Edit this entry  
27
Homecoming

Homecoming

2023
×
Edit this entry  
27
Four Daughters

Four Daughters

2023
×
★★★★
Edit this entry  
26
Firebrand

Firebrand

2023
×
★★½
Edit this entry  
26
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★½
Edit this entry  
25
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
About Dry Grasses

About Dry Grasses

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Agra

Agra

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★
Edit this entry  
07
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
23
Chokehold

Chokehold

2023
×
Read the review Edit this entry  
18
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
It Was Cold and Raining

It Was Cold and Raining

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Killers

The Killers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
01
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Edit this entry  
25
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Edit this entry  
22
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
14
Moto Guzzi

Moto Guzzi

2010
×
Edit this entry  
10
Crashing

Crashing

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
The Square

The Square

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry